Background Image
Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Każde mieszkanie ma swoje wady i zalety. Zanim pokażemy je potencjalnym nabywcom warto ukryć te pierwsze i wyeksponować. Można to zrobić bardzo łatwo i wcale nie potrzebujemy do tego ogromnych zasobów gotówki. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, które przydadzą się każdemu sprzedającemu.

 

Robimy wielkie porządki

 

Sprzedawanie mieszkanie zaczynamy od wielkich porządków. Pozbywamy się wszystkich przedmiotów, które je zagracają. Nadmiar bibelotów nie jest mile widziany. Takie sprzątanie to także świetna okazja żeby przejrzeć nasze rzeczy i pozbyć się choć części z nich przed przeprowadzką. Schowajmy osobiste zdjęcia i pamiątki niech potencjalny kupiec poczuje się jak u siebie w domu, a na proszonej herbacie u znajomych.

 

Odświeżenie

 

Jeżeli mamy dodatkowe fundusze to warto odmalować wszystkie ściany. Wydaje się, że to niewiele. Ale taki prosty zabieg sprawia, że całe mieszkanie wygląda jaśniej i przestronniej.

Nasza kuchnia i łazianka musi lśnić. Niedopuszczalne są zacieki z kamienia czy grzyb. Jeżeli nie mamy czasu na tak ekstremalne porządki, to warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej ekipy sprzątającej. Po sprzątaniu przychodzi przychodzi czas na dekorację. W kuchni będzie się świetnie prezentowała patera z owocami. W łazience usuńmy z widoku takie rzeczy jak maszynki do golenia czy kobiece środki higieniczne. Możemy za to ustawić ulubione buteleczki perfum.Kupmy ręczniki w jednym kolorze, świeczki zapachowe  czy kadzidełka. Dzięki temu nasza łazienka będzie wyglądała jak ekskluzywne  spa.

 

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Oczywiście na okna. Wiele osób o nich zapomina, a to właśnie one dają najwięcej światła. Dobrze doświetlone mieszkanie wygląda na większe i bardziej przestrzenne. Dlatego, gdy przyjdą potencjalni klienci warto odsłonić zasłony czy rolety.

 

Kolejny ważny szczegół to zapach.

 

Czujemy go, gdy tylko wchodzimy do danego pomieszczenia. Dlatego zanim przyjdą potencjalni kupcy dobrze wywietrzmy całe mieszkanie. Możemy tez zapalić świeczki zapachowe czy postawić pachnący bukiet kwiatów. Ważne żeby aromat nie był zbyt dominujący. Profesjonalni sprzedawcy stosują inną sztuczkę. Zanim przyjdą klienci do piekarnika wkładają mrożone pieczywo lub ciasto. Takie zapachy kojarzą się z domowym ciepłem i komfortem.

 

Inne przydatne sztuczki

 

Czy istnieją jeszcze jakieś sztuczki, które sprawią, że nasze mieszkanie stanie się zdecydowanie bardziej atrakcje?  Pewnie, że tak.  Sprzedając mieszkanie warto skorzystać z możliwości jakie dają lustra. Optycznie powiększają i rozjaśniają całe pomieszczenie. Oczywiście nie namawiamy nikogo do tworzenia gabinetu luster we własnym mieszkaniu, ale zwierciadło w ładnych ramach może rozjaśnić ciemny korytarz czy powierzyć niewielki salonik.

 

Podsumowując  odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży wymaga od nas sporo pracy, zaangażowania i czasu. Ale naprawdę warto. Dzięki temu uda nam się sprzedać naszą nieruchomość zdecydowanie szybciej, dodatkowo być może uzyskamy za nią lepszą cenę.

Background Image
Wynajem od właściciela, czy przez biuro?

Oferty mieszkań na wynajem można oglądać samemu w poszukiwaniu owej właściwej lub skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Jakie wyjście jest lepsze?

 

Jak poszukiwać: samemu lub poprzez agencję?

 

Łatwiej jest tymże, jacy są niewątpliwie na miejscu. Wielu osób przyjeżdża jednakże do wielkiego miasta z prowincji oraz ma problem gdyż nie zna rynku. Gdy ktoś decyduje się samemu poszukiwać mieszkania do wynajęcia, musi zakupić gazetę, zajrzeć do internetu, jechać oglądać mieszkania – musi mieć na to czas. Przy tymże wykonuje się niewątpliwie multum telefonów ponieważ okazuje się, iż w jednym mieszkaniu nie chcą studentów, w kolejnym ogłoszeniu są niejednoznacznie podane ceny. To wszystko kosztuje i ma dużo okresu. Należy mieć także jakąś wiedzę na temat umów wynajmu ponieważ kiedy wreszcie coś się znajdzie, to należy taką umowę przygotować oraz zatwierdzić. Zakładając, iż jest to osoba, jaka natychmiast po maturze przyjechała do wielkiego miasta ma prawdopodobnie mało doświadczenia.

 

Własne szukanie mieszkania

 

Jeśli jednakże czujemy się na tyle dobrze w znajomości sektora nieruchomości i zagadnień prawnych z nim połączonych, to możemy zacząć szukanie mieszkania bez agencji. Musimy zająć jednakże na to dużo czasu. Mnóstwo godzin na pewno pochłonie nam przeglądanie prasy lub przeglądanie Internetu, aby odnaleźć ciekawe oferty. Później czekają nas telefony oraz planowanie terminów oglądania nieruchomości. Powinniśmy wiedzieć o głównych sztuczkach, jakie pozwalają ładnie przedstawić mieszkanie, lecz na pewno nie zaobserwujemy tychże bardziej wyrafinowanych.

 

Rola agencji

 

Wbrew często przeważającej opinii, rola pośrednika w najmie mieszkania nie ogranicza się do tzw. “kasy za adresik”. Do jego obowiązków należy selekcja propozycji mieszkań, często przygotowanie ich do najmu, kontakt z właścicielami, ocena ich potrzeb oraz weryfikacja mieszkania, segregacja najemców, spotkania z nimi, pośredniczenie w rozmowach, i przede wszystkim koordynowanie zawarcia umowy. Współpraca z agencją pośrednictwa zaoszczędza nam wiele czasu, przede wszystkim ograniczając czas przeznaczony na oglądanie mieszkań – umawiając się z przedstawicielem pokazujemy swoje skrupulatne wymagania, na bazie jakich wybiera on dla nas dane propozycje.

 

Od czego zależy wielkość czynszu za najem lokalu

 

Inną rzeczą, z jaką wynajmujący zgłaszają się do pośredników jest określenie wielkości czynszu. Czynsz wynajmu może zostać określony w umowie w formie opłaty za mkw., lecz nie ma tutaj żadnych nakazów lub ograniczeń. Może być np. określony w walucie innej. Możliwe jest zagwarantowanie w umowie, iż wielkość czynszu określonego w złotych będzie regulowana, np. odpowiednio do indeksu wzrostu wartości towarów trwałego użytku. Czynsz jest zazwyczaj płatny w pieniądzu, lecz może mieć też odmienną formę, np. określonych świadczeń ze strony najemcy (przykładowo, zobowiązuje się on do czyszczenia posesji). To pracownicy agencji nieruchomości mają najdoskonalsze rozeznanie, ile w wypadku konkretnej nieruchomości zapłaci się za najem. Przede wszystkim dlatego, iż mają porównanie, ponieważ wynajmują oraz oferują mnóstwo mieszkań oraz domów na danym rynku.